Majitelé malého domku na předměstí velkoměsta hledali skromné řešení, jak rozšířit prostor o příjemné útočiště, kde by si mohli odpočinout v soukromí při sklence vína. Zároveň však nechtěli přijít o velký zadní dvůr. Řešení znamenalo rozluštění více problémů, včetně ne nejlepší orientace vůči světovým stranám. Výsledek však má všechno, co majitelé chtěli.
Domečky na severu Melbourne jsou typické zádí domu, která je snížena a zahrnuje neprakticky umístěnou kuchyň a koupelnu. Tyto místnosti zakrývají spojení s exteriérem a jsou tmavé. Podobně to bylo iv tomto případě. Cílem architektů bylo přestavět zadní část domu a vytvořit novou kuchyni s obývacím pokojem, jídelním koutem a navazující terasou venku.
Malý ekologický moderní domek geometrických tvarů se zeleným a hnědým obkladem
Neobvyklá fasáda domu v podobě sytě zelených obkladů připomíná staré hospody na severu města. Zdroj: Jade Cantwell
Jedním z hlavních problémů bylo, že zadní část domu byla tmavá a uzavřená. Autoři projektu z Circle Studio Architects se proto rozhodli střechu nové části zvednout nad stávající dům a těsně pod ni osadit okna. Takto dostaly do interiéru maximum přirozeného světla prakticky ze všech stran.
Skromný rozpočet, záplavová oblast a další překážky
„Vytvoření něčeho speciálního se skromným rozpočtem bylo také výzvou, se kterou jsme bojovali, a tak padlo rozhodnutí ponechat povrchovou úpravu interiéru skromnou a nechat zářit vnější obklad. Rozšíření muselo být situováno v zadní části s minimálním objemem při pohledu z ulice.

Malý ekologický moderní domek geometrických tvarů se zeleným a hnědým obkladem
V kontrastu se zelenou barvou jsou velké posuvné prosklené dveře v černém kovovém rámu, stará cihlová zeď sousedícího domu a hnědá skvrnitá plocha terasy.
Kromě toho se na místě nachází i záplavová zóna, což znamenalo, že jsme nemohli snížit přístavbu pod úroveň stávající podlahy a museli jsme udržovat rozšíření pod 40 m2,“ architekti popisují další peripetie, které musely vzít v úvahu.