Červnové povinnosti v zahradě a ve skleníku? Na toto určitě nezapomeňte!

V červnu má každý zahrádkář plné ruce práce, ale už vidíme také první úrodu a množství květin, takže je to radostnější. Víte, které práce byste měli v tomto měsíci provést v okrasné a užitkové zahradě?

Červen v okrasné zahradě
V tomto období již odkvetla většina jarních okrasných cibulovin. Pokud jste je nepěstovali na semeno, tak jsou již zelené části povadlé a suché. Nyní je čas posbírat cibulky ze země a uskladnit na suchém vzdušném místě.

Pěstujete-li královnu popínavých květin – visterii, dopřejte jí letní řez. Všechny dlouhé boční výhonky seřízněte na 20 cm, abyste podpořili další kvetení. Seřízněte i na jaře kvetoucí trvalky, zaštípněte konečky fuksií a záhonů, abyste podpořili hustší vzhled.

Přečtěte si také
8 nejlepších rostlin k vytvoření soukromí v zahradě a na terase
Vysoce rostoucí trvalky včetně cesmíny a delfínie podepřete pevnou oporou. Oporu potřebují také nové stonky popínavých růží a dalších rostlin.

Plánujete rozšířit okrasnou zahrádku? Vezměte řízky z růží a hřebíčku, vyjměte nekvetoucí výhonky, které by měly rychle zakořenit.

Každých pár týdnů dopřejte rostlinám v nádobách a v závěsných koších tekuté hnojivo, které podpoří kvetení. Nezapomeňte přihnojit hortenzie speciálním hnojivem, aby kvetly modře. Na kraje záhonů můžete stále vysazovat letničky i trvalky. Výborně k tomuto účelu slouží lilie a měsíčky.

Červen v užitkové zahradě
Je čas vysadit kukuřici cukrovou, nezapomeňte ji uspořádat do bloků s více řádky za sebou, podpoříte tak opylování. Kolem věčně žíznivých plodin, jako jsou fazole, okurky, cukety – rozložte mulč.

Mimořádně důležitým úkolem v tomto měsíci je kontrola výskytu škůdců – na zelenině, ale také na ovoci. Pomůžou vám v tom žluté lepové desky. Mšice na ovocných stromech ošetřete sprejem na bázi mýdla/saponátu. Pokud vidíte škody napáchané hlemýždi, vydejte se během vlhkých večerů na jejich lov, abyste snížili populaci.

Zeleninu a ovoce v nádobách pravidelně zalévejte, zejména během suchého slunečného počasí.

Nové výhonky bobulového ovoce, rajčat, okurek přivažte k opoře. Nezapomeňte na přihnojování rajčat, cuket, dýní, okurek, paprik – ideálně jednou týdně během kvetení a tvorby plodů.

Pokud ještě nemáte bylinky, vytvořte si bylinkový záhon nebo kontejner a důsledně jej zavlažujte. Pažitku omlaďte odříznutím trsu až po základnu, čímž získáte čerstvou úrodu nových listů již za pár týdnů.

Červen ve skleníku
I když teploty venku už šplhají stále výše, stále můžete využít také skleník. Pěstujte v něm koriandr, petržel, bazalku, vysaďte jemnou zeleninu včetně fazolí, rajčat, dýní, cukety a cukrové kukuřice. Do skleníku nebo do interiéru vysévejte dvouletky. Zeleninu jednou týdně hnojte.

Nezapomeňte na každodenní zalévání, ideální večer nebo brzy ráno, vyhněte se postříkání listí vodou. I ve skleníku zaveďte kontrolu škůdců lepovými deskami.

Chcete-li rozmnožit interiérové ​​rostliny, je čas vzít odřezky z hortenzií a pelargonií, ale také z fialek, begonií a petrklíčů.

Zvyšte stínění a větrání skleníku, abyste v horkých dnech udrželi nižší teploty. I pokojovým rostlinám věnujte větší pozornost – se zvyšující se teplotou a úrovní světla je zalévejte častěji.

Údržba zahrady v červnu
Obsah kompostovacích nádob vyprázdněte, důkladně promíchejte a znovu vraťte do nádoby, abyste urychlili rozklad.
Růže, které vykazují příznaky nemoci (černá skvrnitost, padlí nebo rez), postříkejte přípravkem proti chorobám.
Nově položený trávník zalévejte několikrát týdně, alespoň během prvního měsíce.
Rychle rostoucí živé ploty stříhejte v létě každých šest týdnů.
Keře kvetoucí na jaře po odkvětu seřízněte.
Trvácí plevele vykopejte hned, jak je spatříte.
Trávníky přihnojte tekutým nebo granulovaným trávníkovým hnojivem.

Discover

Sponsor

spot_imgspot_img

Latest

Narozeninová oslava se přehoupne do festivalu!

Když jste zmeškali krájení nejdelšího dortu na Slovensku na Kolonádově mostě v Piešťanech, nesmuťte. Oslavy 110. výročí hotelu Thermia Palace tím teprve začaly! První májová...

Vyzkoušela množství brigád a vyplatilo se, dnes si plní sen: Kristína se míchání vůní věnovala ve francouzském Grasse

Jak vznikla myšlenka vyrábět veganské sojové svíčky a kdo za samotnou značkou stojí?Již během studentských let na střední škole jsem byla aktivní prací pro...

Coca-Cola aneb značka úzce spjatá s Vánoci. Jak vypadá její letošní reklama?

Letošní vánoční kampaň Kouzlo být spolu (Real Magic at Christmas) společnosti Coca-Cola vyzdvihuje a oslavuje sílu sounáležitosti. Značka, která se stala synonymem vánočního období,...

9 beauty triků pro dokonalé líčení: Lehké a levné tipy jsme si samy ověřili, podívejte se na video

Jak na dokonalý make-up look? K takovému líčení vám stačí pár minut a nepotřebujete žádné speciální dovednosti. A my jako spávné ženy jsme si...

Chystáte se kupovat pračku? Tyto funkce vám zjednoduší život

Přemýšlíte nad výměnou pračky za nový model? Děláte správně. Starší kousky mají totiž často nepřiměřeně dlouhé cykly, použijí desítky litrů vody navíc a také...