Co je dobré vědět, než se rozhodnete pro půjčku bez registru

Předtím než uzavřeme smlouvu na jakýkoliv finanční produkt, je dobré zjistit si o něm co nejvíce informací, aby nás později něco nepříjemně nepřekvapilo. Pokud zvažujete půjčku bez nahlížení do registru, v tomto článku najdete nejdůležitější informace, které byste před jejím uzavřením měli znát.

Společnost musí klientovu bonitu ověřit

Zákon stanovuje, že každá společnost poskytující výpůjčky musí ověřovat úvěruschopnost žadatele. K prověření využívá mimo jiné i klientské rejstříky. Z názvu půjčka bez registru však vyplývá, že některé společnosti tak nečiní. Jak to, že lze takto poskytovat úvěry?

Nikde se totiž nepíše, že by společnost musela k ověření klienta využít právě rejstříky. Poskytovatelé do nich tedy nahlédnout vůbec nemusí. Někteří z nich do registrů vůbec nenahlížejí, jiní ano, ale informacím v něm nepřikládají takovou váhu. V tomto případě je označení bez registru” matoucí.

Jste ve vyšším riziku

Půjčka bez registru je typická pro nebankovní poskytovatele. Nebankovní nabídky jsou v dnešní době již velmi dobře regulované, nicméně i tak se s podvodníky můžeme setkat. Centrální banka na poskytovatele finančních služeb dohlíží, avšak některé společnosti stojí mimo tento systém. Takové společnosti pak mohou být pro žadatele velmi rizikové.

Rizikovost spočívá také ve větší benevolenci, co se týče klientovy bonity. Schválená žádost v tomto případě totiž nemusí znamenat schopnost úvěr v budoucnu splácet. A v případě nesplácení byste se lehce mohli dostat do dluhů. Platí tedy, že zejména vy sami byste se měli ujistit, jestli závazek zvládnete poskytovateli bez potíží uhradit zpátky.

Je nezbytné si finanční instituci prověřit

Předtím než se společností uzavřete smlouvu o půjčce bez registru, dostatečně si ji prověřte. Základním znakem poctivosti je licence od České národní banky. Držitelé této listiny spadají do registrovaných finančních institucí a ČNB na ně dohlíží.

Dále si zjistěte, jaký ohlas má poskytovatel mezi zákazníky. Jak dlouho funguje na trhu? Má webové stránky, kde najdete vše důležité? I tyto otázky byste si měli položit.

Za půjčku bez registru si připlatíte

Měli byste také vědět, že úvěr bez nahlížení do registru vás bude stát více než některé jiné produkty. Méně bonitní klient je pro společnost rizikový, za což si instituce nechá připlatit. U těchto půjček je obvyklý vysoký úrok i RPSN. Na přeplacené částce se mohou také významně projevit vysoké sankce za některé úkony, jako je odložení splátek či jejich snížení.

Discover

Sponsor

spot_imgspot_img

Latest

Vyzkoušela množství brigád a vyplatilo se, dnes si plní sen: Kristína se míchání vůní věnovala ve francouzském Grasse

Jak vznikla myšlenka vyrábět veganské sojové svíčky a kdo za samotnou značkou stojí?Již během studentských let na střední škole jsem byla aktivní prací pro...

Dámská móda pro jaro 2022 – podívejte se, co nesmí chybět ve vašem šatníku

Každou sezónu zasáhne naše oblíbené prodejce módy nový výběr bestsellerů. S tolika produkty a trendy na jaře 2022, se kterými je třeba držet krok,...

Láska nemusí vždy vyprchat

Dotýkej se mě. To bylo mé zbožné přání. Poprvé jsme se ocitli u našich sami doma. Před námi ležela miska pistáciových oříšků a v...

Stačí k pohodlnému životu v domě 40 metrů čtverečních? Podívejte se, co dokáže flexibilní dispozice

Na pozemku stála opuštěná hospodářská stavba. Kdysi se používala pro skladování krmiv a zemědělských nástrojů. Celá budova byla postavena v tradičním lokálním stylu. Přestože...

Jak začít s otužováním

V posledních letech se celosvětově rozmohl fenomén jménem otužování. Co všechny tolik láká na ponořování se do ledové vody nebo na každodenní ranní ledové...