Co je dobré vědět, než se rozhodnete pro půjčku bez registru

Předtím než uzavřeme smlouvu na jakýkoliv finanční produkt, je dobré zjistit si o něm co nejvíce informací, aby nás později něco nepříjemně nepřekvapilo. Pokud zvažujete půjčku bez nahlížení do registru, v tomto článku najdete nejdůležitější informace, které byste před jejím uzavřením měli znát.

Společnost musí klientovu bonitu ověřit

Zákon stanovuje, že každá společnost poskytující výpůjčky musí ověřovat úvěruschopnost žadatele. K prověření využívá mimo jiné i klientské rejstříky. Z názvu půjčka bez registru však vyplývá, že některé společnosti tak nečiní. Jak to, že lze takto poskytovat úvěry?

Nikde se totiž nepíše, že by společnost musela k ověření klienta využít právě rejstříky. Poskytovatelé do nich tedy nahlédnout vůbec nemusí. Někteří z nich do registrů vůbec nenahlížejí, jiní ano, ale informacím v něm nepřikládají takovou váhu. V tomto případě je označení bez registru” matoucí.

Jste ve vyšším riziku

Půjčka bez registru je typická pro nebankovní poskytovatele. Nebankovní nabídky jsou v dnešní době již velmi dobře regulované, nicméně i tak se s podvodníky můžeme setkat. Centrální banka na poskytovatele finančních služeb dohlíží, avšak některé společnosti stojí mimo tento systém. Takové společnosti pak mohou být pro žadatele velmi rizikové.

Rizikovost spočívá také ve větší benevolenci, co se týče klientovy bonity. Schválená žádost v tomto případě totiž nemusí znamenat schopnost úvěr v budoucnu splácet. A v případě nesplácení byste se lehce mohli dostat do dluhů. Platí tedy, že zejména vy sami byste se měli ujistit, jestli závazek zvládnete poskytovateli bez potíží uhradit zpátky.

Je nezbytné si finanční instituci prověřit

Předtím než se společností uzavřete smlouvu o půjčce bez registru, dostatečně si ji prověřte. Základním znakem poctivosti je licence od České národní banky. Držitelé této listiny spadají do registrovaných finančních institucí a ČNB na ně dohlíží.

Dále si zjistěte, jaký ohlas má poskytovatel mezi zákazníky. Jak dlouho funguje na trhu? Má webové stránky, kde najdete vše důležité? I tyto otázky byste si měli položit.

Za půjčku bez registru si připlatíte

Měli byste také vědět, že úvěr bez nahlížení do registru vás bude stát více než některé jiné produkty. Méně bonitní klient je pro společnost rizikový, za což si instituce nechá připlatit. U těchto půjček je obvyklý vysoký úrok i RPSN. Na přeplacené částce se mohou také významně projevit vysoké sankce za některé úkony, jako je odložení splátek či jejich snížení.

Discover

Sponsor

spot_imgspot_img

Latest

Naše známá kráska přiznala šikanu v dětství: Ve škole se mi smáli, že vypadám jako kapr, odhalila upřímně

Jsem dost hubená, hezká či dokonalá? Mám mít velké rty, malé rty nebo jak máme ve skutečnosti vypadat? Kdo určuje naši hodnotu? Jsme to...

Pokud máme pořádek ve financích, jsme rozvážnější

Jak ovlivňuje naše reakce fakt, že nemáme pořádek ve financích? Vytváří to neklid, nespokojenost a stres, protože nám mozek neustále někde na pozadí vysílá signály,...

Sestra mi vždy záviděla muže: Až do tohoto momentu, kdy se karta obrátila a já jsem pochopila, jak se cítí

"Kateřina byla moje jediná sestra a že mezi námi byl jen něco přes roční věkový rozdíl, rozuměli jsme si lépe než všichni ostatní sourozenci....

Nejkrásnější trendy na Vánoce 2020: Jaké ozdoby na stromeček a dekorace jsou IN a co je OUT?

Vánoce představují pro mnohé z nás ty nejkrásnější svátky v roce. Tento rok vzhledem k náročnou situaci ve světě ve spojitosti s pandemií ještě...

Znáte hořčíkový olej, který dokonale hýčká naše svaly?

Všichni sportovci, ať už jsou vrcholoví nebo rekreační se minimálně občas setkají s bolestmi svalů. Stačí „přepísknout“ trénink nebo v soutěži jet na plný výkon, či...